Jesteś tutaj: Strona główna / Pisali o nas / 2011

2011

„Miejskie wakacje”
Artykuł z „ City Bydgoszcz” z 22.06.2011r. (fragment)

Ciekawą ofertę dla maluszków przygotowała z kolei Fundacja „Nowe Pokolenie” przy współpracy z  Domem Edukacyjno – Kulturalnym „REGNUM” I Przedszkolem Niepublicznym „Przedszkolna Chatka”. Są to półkolonie Integracyjne, które pozwolą dzieciom na przeżycie niezapomnianych wrażeń. W ramach turnusów w każdej grupie wiekowej zaproponowano różne tygodnie tematyczne. Półkolonie pomagają w adaptacji dzieci, które od września rozpoczną swoją przedszkolna przygodę, ale również urozmaicają czas starszym przedszkolakom ( koszt 70 zł)


XIII Wiosna na Wyżynach za nami
Artykuł z „Gazeta.pl Wyżyny” z 06.06.2011 r. (fragment)

Kilka tysięcy osób odwiedziło wczoraj, czyli 5 czerwca teren przy Zespole Szkół nr 19 na ul. Grzymały - Siedleckiego 11. Odbył się tam bowiem coroczny festyn osiedlowy dla mieszkańców Wyżyn i całej Bydgoszczy.

Maluchy mogły obejrzeć tańce w wykonaniu dzieci z przedszkola "Przedszkolna Chatka". - Dzieci z naszego przedszkola, pod opieką Ireny Jankowiak, przygotowały bogaty program artystyczny. Zaprezentowały na scenie trzy układy taneczne - rock and rolla, szarfy oraz pompony. Był to ich pierwszy publiczny występ na festynie i miały małą tremę. Jednak poszło im świetnie, a niektórzy rodzice podobno nawet płakali z dumy. Mamy też przygotowane stoisko zarówno dla dzieci z naszego przedszkola jak i dla innych. Maluchy chętnie przychodzą z rodzicami i przygotowują piękne laurki. Do dyspozycji mają m.in. masę solną, kolorowy piasek, czy też uformowane z makaronu zwierzątka. Staramy się zareklamować nasze przedszkole, a także zainteresować naszą ofertą urodzinową - mówiła Joanna Dobska, dyrektorka "Przedszkolnej Chatki".

(…)

Przygotowano także ogródek, w którym można było zjeść pyszną kiełbaskę z grilla i odpocząć w cieniu od upałów. - Jestem na festynie drugi rok z rzędu. Przyszłam razem z mężem i 7 - letnią córką. Uważam, że impreza została dobrze zorganizowana. Jest wiele rozrywek dla ludzi w różnym wieku. Moja córka z chęcią rysowała i malowała obrazki na jednym ze stoisk, a później oglądała występy przedszkolaków na scenie. Z kolei mnie zainteresowały stoiska z kosmetykami, a męża zaciekawiły służby porządkowe, które przyjechały - mówiła Emilia Szotkiewicz, mieszkanka Wyżyn.

Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem wielu bydgoszczan

Głównym organizatorem była spółdzielnia mieszkaniowa Budowlani, która we współpracy z innymi placówkami zapewniła bydgoszczanom wszystkie atrakcje podczas festynu.


Wyślij swoje dziecko na półkolonie
Artykuł z „Gazeta.pl Wyżyny” z 29.05.2011

Zastanawiasz się jak zorganizować swojemu dziecku wakacje, aby spędziło jak najciekawiej czas? "Przedszkolna chatka" ma dla wszystkich rodziców ciekawą propozycję.

Przedszkole Niepubliczne "Przedszkolna Chatka" wraz z Domem Edukacyjno - Kulturalnym "REGNUM" zaprasza przedszkolaki na Półkolonie Integracyjne. Pozwolą one dzieciom na przeżycie niezapomnianych wrażeń. W ramach turnusów w każdej grupie wiekowej proponowane są różne tygodnie tematyczne. Półkolonie organizowane są od trzech lat i co roku cieszą się one wielkim powodzeniem. W tym roku będą dwa turnusy. Pierwszy od 1 do 5 sierpnia, natomiast drugi od 8 do 12. Zajęcia będą w godzinach 9 - 12. Koszt półkolonii wynosi 70 zł za tydzień.

- Przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcji. Zorganizujemy tzw. tygodnie tematyczne. Podczas nich przedszkolaki będą rozwijać się artystycznie, muzycznie, a także czeka na nich wiele zabaw ruchowych. Zależy nam na tym, aby rozwijały swoją kreatywność i wyobraźnię. Ciekawym elementem będzie również ich wycieczka na targ, gdzie razem z wychowawcami zakupią owoce i warzywa, a następnie przygotują z nich pyszne sałatki i surówki - mówi Joanna Dobska, dyrektorka "Przedszkolnej Chatki".

A oto szczegółowy opis Półkolonii Integracyjnych.

W programie:
 • uroczyste rozpoczęcie Półkolonii,
 • pasowanie na półkolonistę,
 • zabawy integracyjne z chustą animacyjną,
 • nauka piosenek i wierszyków,
 • zabawy plastyczne z gliną, masą solną, malowanie palcami, dłońmi, stemplowanie, origami,
 • zabawy sportowe,
 • zabawy taneczne z apaszkami, pomponami i wstęgami,
 • zabawy ruchowe, muzyczne,
 • rozwiązywanie zagadek, kalambury,
 • zabawy teatralne, zabawy z kukiełkami, improwizacje,
 • bajkoterapia, relaksacja, muzykoterapia,
 • uroczyste podsumowanie Półkolonii z nagrodami.
 
Pobyt dziecka obejmuje:
 • opiekę wykwalifikowanego personelu,
 • pobyt w bezpiecznych, odpowiednio przystosowanych salach,
 • przeróżnego rodzaju warsztaty, gry zabawy - w tym także edukacyjne,
 • niezbędne materiały do wykonywania, różnych zadań, m.in. masę papierową, glinę, kolorowe pompony do tańca, stemple z różnych tworzyw itd.,
 • miłą i sympatyczną atmosferę,
 • moc niezapomnianych wrażeń i atrakcji.

Przedszkolaki lepiły z gliny
Artykuł z „Gazeta.pl Wyżyny” z 16.04.2011 r.

15 kwietnia dzieci z "Przedszkolnej chatki" uczestniczyły wraz z rodzicami w warsztatach ceramicznych "Bajkowa ceramika". W ich ramach wykonały lampiony i inne gliniane przedmioty.

Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 15 i trwały półtorej godziny. Obecnych było 12 dzieci. Było to pierwsze spotkanie, w którym udział wzięli także rodzice.

Przedszkolaki były w wieku od 3 do 5 lat. Zajęcia prowadziła Emilia Koronka. Ukończyła ona kurs ceramiki artystycznej, dlatego też dzieci mogły uczyć się modelowania prosto od mistrzyni. Na początku wychowawczyni zaprezentowała krótką gimnastykę palców, która ułatwiła późniejsze modelowanie w glinie. Następnie pokazała jak wykonać gliniany lampion. - Przywiązujemy dużą uwagę do wspólnych zajęć dzieci z rodzicami. Podczas dzisiejszych zajęć mogą wspólnie tworzyć i poznawać razem nowe rzeczy. Ważne jest też, by poświęcać czas dziecku. Musi mieć ono kontakt z najbliższymi sobie osobami, a tego typu spotkania tylko wzmacniają tą więź - mówiła Emilia Koronka, wychowawczyni grupy. Warsztaty ceramiczne, tak jak i inne zajęcia manualne czy plastyczne, rozwijają wyobraźnię i zdolności twórcze. Zwłaszcza kontakt z różnego rodzaju tworzywami jest dla dzieci w wieku przedszkolnym ciekawym przeżyciem. Po świętach odbędą się kolejne warsztaty ceramiczne. Udział w nich wezmą przedszkolaki ze starszej grupy.


Przedszkole to poważna zmiana
Joanna Dobska, dyrektorka przedszkola „Przedszkolna  Chatka” z Bydgoszczy
Artykuł z „City Bydgoszcz” z 27.01.2011r.

1.
Dla kogo są zajęcia adaptacyjne?

Zajęcia adaptacyjne są wspaniałą propozycja dla dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z przedszkolem, a zwłaszcza dla tych, które trudno aklimatyzują się w nowych sytuacjach. Celem spotkań jest m. in. Usamodzielnienie oraz ułatwienie maluchowi bezstresowego wkroczenia w świat grupy przedszkolnej. Przedszkole dla dziecka jest pierwszą poważną zmianą w jego życiu, dlatego bardzo często jest źródłem stresów i napięć, zarówno dla niego samego, jak i dla rodziców. Głównym założeniem zajęć adaptacyjnych jest zmniejszenie stresu związanego z nowa sytuacją, nowym otoczeniem oraz przyzwyczajanie do obecności innych dzieci i osób dorosłych.

2. Na czym polegają zajęcia?

Zazwyczaj na zabawie. Organizowane SA różnorodne formy aktywności: zajęcia ruchowe, muzyczne, sportowe, plastyczne, edukacyjne oraz zabawy z chustą animacyjną. Ważne, żeby dziecko nie musiało robić niczego, czego się lęka lub na co nie ma ochoty. Dobrze żeby zajęcia prowadził nauczyciel, który będzie opiekował się dzieckiem od września.

3.
W jaki sposób rodzice w domu mogą pomóc zniwelować u dziecka strach przed pójściem do przedszkola.

Należy rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu, o tym, że spotka tam nowych kolegów i koleżanki, że będzie się z nimi bawić. Nie powinniśmy obiecywać dziecku rzeczy niemożliwych, nie dawać nagród za pójście do placówki. W żadnej sytuacji nie wolno nam tez straszyć dziecka pójściem do przedszkola. Zapewniajmy dziecko, że wrócimy po nie, unikajmy pospiechu i nie przychodźmy na ostatnia chwilę. Postępujmy konsekwentnie! Nie przeciągajmy nadmiernie pożegnania w szatni. W żadnym wypadku nie wolno zabierać dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Postarajmy się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. Chwalmy dziecko jak najczęściej, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu. Zaufajmy nauczycielowi, który na pewno zrobi wszystko, żeby dziecko poczuło się bezpiecznie.