Jesteś tutaj: Strona główna / Festiwal / V OFRS / ELIMINACJE REGIONALNE


Eliminacje regionalne V OFRS : GDAŃSK - ŁÓDŹ - GLIWICE

     Eliminacje regionalne V  Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc odbyły w Gdańsku, Łodzi i Gliwicach. Frekfencja uczestników tegorocznej edycji festiwalu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W sumie na eliminacje regionalne w wyżej wymienionych miastach przybyło prawie 600 wychowanków różnych typów placówek opiekuńczo - wychowawczych wraz z opiekunami. Dzieci i młodzież zaprezentowała swoje umiejętności w następujących kategoriach: recytacja do lat 12, recytacja powyżej 12 lat, muzyka (soliści, duety, zespoły) oraz taniec (soliści, duety, grupy taneczne).

     A wszystko rozpoczęło się 4 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Meissnera 9 w Gdańsku. Na przesłuchnia przyjchało aż 26 placówek m.in. z Bydgoszczy, Tucholi, Elbląga, Morąga, Wałcza, Szamotuł, Sopotu, Zakrzewa, Szczecina, Inowrocławia, Lisewa i wielu innych. Podczas eliminacji zaprezentowało się ponad 150 osób. W skład komisji oceniającej zmagania uczestników weszła: Agnieszka Kaźmierczak (przewodnicząca), Malwina Galińska i Karolina Lewandowska. W recytacji do lat 12 przeważały wiersze Jana Brzechwy i Julina Tuwima, ale pojawiły się również bardzo wzruszające wiersze autorskie. W tej kategorii I miejsce zajął Jurek Sajnaj z Rodzinnego Domu Dziecka w Zakrzewie. Jury zachwyciła także "Strasna zaba" Gałczyńskiego w wykonaniu Pauliny Kierejnik z Tucholi oraz "Sum" Jana Brzechwy, którą recytowała Ola Maksim z Wydrzna. Podczas kategorii muzycznej wysłuchaliśmy całego przekroju repertuaru: od piosenek dziecięcych np. "Fantazja" zespołu Fasolki i "Biedroneczki są w kropeczki" do utworów Kasi Cerekwickiej, Dody, Natali Kukulskiej, a także Anny Jantar. Pierwsze miejsce otrzymał Michał Kołodziej z Wydrzna za rewelacyjne wykonanie piosenki zespołu Feel "Pokaż na co cię stać". Wyróznienie w tej kategorii otrzymał zespół wokalno - instrumentalny "Magnetix", który zaprezentował utwór własnego autorstwa pt. "Teraz już wiem". Recytacja powyżej 12 lat obfitowała w wiersze Agnieszki Osieckiej, Jana Kochanowskiego i patrona naszej fundacji papieża Jana Pawła II. Zwieńczeniem eliminacji regionalnych w Gdańsku były przesłuchania w kategorii taniec, które zawsze budzą duże zainteresowanie i emocje. Mogliśmy podziwiać solistów, duety i formacje taneczne w takich stylach jaki hip hop, break dance, disco dance, był również taniec latynoamerykański oraz taniec z buławami. Pierwsze miejsce zajęła formacja taneczna "Crazy girls" z Ponadlokalnej Świetlicy Środowiskowej w Drulitach. Jury było pod wrażeniem dwóch występów solowych: Moniki Szocik z Wałcza (II miejsce) oraz Macieja Długińskiego z Gryźlin (wyróżnienie).

    Eliminacje regionalne w Łodzi odbyły się 18 kwietnia, podobnie jak w roku ubiegłym w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Jurczyńskiego. Gościliśmy tutaj 27 placówek m.in. z Lubienia Kujawskiego, Przemyśla, Bełchatowa, Szczecina, Kutna, Poznania, Łodzi, Warszawy, Radomia, Polkowic, Gostynia, a także znanego nam z poprzednich edycji Bierutowa. Przybyło w sumie 167 uczestników wraz z opiekunami. Przewodniczącą jury była Agnieszka Kaźmierczak (specjalista od śpiewu), oprócz niej występy oceniała Joanna Wardacka (recytacja do lat 12 i powyżej 12 lat) oraz Anna Bathis (specjalista od tańca). W kategorii recytacja mogliśmy posłuchać wierszy m.in. Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy, Ignacego Kraszewskiego oraz Jana Twardowskiego i Adama Mickiewicza. W kategorii recytacja do lat 12 szczególnie wyróżnili się: Maria Caldarar z Poznania, Artur Beer z Bierutowa oraz Halinka Rzewuska i Kacper Bluhm z Torunia. W recytacji powyżej 12 lat I miejsce zajęla Marta Kujawa z Kutna za wiersz pt. "Ze wspomnień noworodka" Jarosława Kosiaty.  Podczas występów wokalnych duży aplauz jury i publiczności wzbudził "Grande valse brillante" wykonany przez Dawida Starczana z Bierutowa oraz "Modlitwa Esmeraldy", którą zaśpiewała Natalia Grudnik ze Szczecina. W tańcu bezsprzecznie wygrał break dance w wykonaniu Arkadiusza Kluski i Kornela Suchodolskiego z Domu Dziecka nr 1 w Łodzi.

   25 kwietnia zakończyliśmy przesłuchania do V Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc. Ostatnim miastem eliminacji regionalnych były Gliwice. Do Szkoły Podstawowej nr 36 zgłosiło się 20 placówek m.in. z Oświęcimia, Jędrzejowa, Sanoka, Krakowa, Częstochowy, Tarnowa, Katowic, Sosnowca, Nowego Targu i innych. Jury w składzie: Karolina Lewandowska (przewodnicząca), Malwina Galińska i Paulina Gawrych przesłuchały ponad setkę uczestników. podobnie jak w Gdańsku w recytacji przeważały wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, był też Gałczyński, Baczyński oraz Mickiewicz. W kategorii muzyka wysłuchaliśmy piosenek Krzysztofa Antkowiaka, Dody, High School Musical a nawet Shazzy. Pierwsze miejsce zdobyła Kasia Pałczyńska z Ogniska Wychowawczego w Jędrzejowie. W tańcu królował break dance i chłopcy z grupy "Kids Team" ze Swietlicy Środowiskowej nr 2 MOPS z Katowic - Szopienic. Bardzo poruszające były inscenizacje taneczne grupy "Victum" z Częstochowy oraz grupy "Bumba" z Piekar. 

Życzymy powodzenia na eliminacjach finałowych w Bydgoszczy!

NASI PARTNERZY: