Jesteś tutaj: Strona główna / Festiwal / IV OFRS / FINAŁ


Koncert Laureatów IV OFRS na Starym Rynku w Bydgoszczy

   Zwieńczeniem IV Ogólnopolskiego Feswiwalu Radosnych Serc był 1 czerwca 2008 r. Koncert Laureatów na Starym Rynku w Bydgoszczy połączony z miejskimi obchodami Dnia Dziecka.

    Podczas pierwszego wejścia około godziny 15.00 prezentowali się najlepsi w kategorii recytacja do lat 12 i powyżej 12 lat.

    Nastąpiło również wręczeni nagród w tej kategorii oraz w kategoriach plastyka przez Prezesa Fundacji Nowe Pokolenie Pana Marka Maciejewskiego.

    W kategorii recytacja do lat 12
pierwsze miejsce zdobyła Halinka Rzewuska z Domu Rodzinnego w Toruniu za wiersz pt. "Ptasie radio"; drugie miejsce przypadło Sandrze Żak z Dziennego Ośrodka Socjoterapii w Kielcach za wiersz pt. "Kolorowa krowa" L. Pijanowskiego; trzecie miejsce zajęła Aleksandra Maksim z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wydrznie za utwór pt."Czarodziejski most". Wyróżnienia w tej kategorii przyznano trio w składzie: Roksana Brajerek, Marysia Caldarar oraz Paweł Marczak za "Lokomotywę" J. Tuwima oraz Wiktorii Sochaczewskiej z Integracyjnego Domu dziecka "Paulinka" we Włocławku za wiersz "Mowa ptaków" również J. Tuwima.

   W kategorii recytacja powyżej 12 lat
pierwsze miejsce zdobyła Michalina Jędrczak z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Bierutowie za wiersz autorski Jerzego Szczerby pt. "Sen o ...", drugie miejsce zajął Sebastian Ciepliński z Zespolu Opiekuńczo-Wychowawczego nr 1 w Sosnowcu za fragment przedstawienia pt. "Spotkanie przy malowaniej ścianie", trzecie miejsce jury przyznało duetowi w składzie: Aneta Terebiłow i Łukasz Rodziewicz za wiersz pt. "Lokomotywa'. W tej kategorii przyznano aż trzy wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie zdobyła Justyna Szadziul z Domu Dziecka w Opolu za utwór pt. "Opowiadanie o starych kobietach" Różewicza, drugie wyróżnienie otrzymał Mateusz Chadrysiak z Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego nr 2 w Sosnowcu za wiersz J. Czarnockiego pt. "Struś obżartuch". Zdobywczynią trzeciego wyróżnienia zostala Monika Łężak z katolickiej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Łące za utwór A. Mickiewicza pt. "Lilie".

    W kategorii plastyka
pierwsze miejsce miejsce zdobył Mateusz Orlowski z Centrum Pomocy Dziecka i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu za pracę pt. "Morski świat"; laureatką drugiego miejsca została Marianna Moroz z Rodzinnego Domu Dziecka w Białogardzie za rysunek pt. "Gruszki"; trzecie miejsce przypadło Kindze Osińskiej z Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu za pracę pt. "Pod pałacem sułtana". Wyróżnienie w kategrorii plastyka zdobyła Patrycja Morys z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bierutowie za pracę pt. "Z mioch snów". Drugie wyróżnienie i jednocześnie bardzo atrakcyjną nagrodę specjalną ufundowaną przez Pana Jerzego Puciatę zdobyła Martyna Świerc z Domu Dziecka w Opolu.
Po przerwie o godzinie 16:00 odbyła się druga część Koncertu Laureatów. W tej części zostały wręczone przez Prezesa Fundacji nagrody w kategorii fotografia, muzyka i taniec. Zaprezentowali się także zdobywcy I, II i III miejsca w kategorii muzyka i taniec.

   W kategorii fotografia
pierwsze miejsce zajęła Justyna Ilczyszyn z Domu Dziecka w Lubieniu Kujawskim za fotografię pt. "Kraków"; drugie miejsce za pracę pt. "Miodzio! Ale full wypas" zdobył Damian Komorowski z Dziennego Ośrodka Socjoterapii Rafael w Kielcach; zdobywczynią trzeciego miejsca została Maja Ilczyszyn z Domu Dziecka w Lubieniu Kujawskim za fotografię pt. "Kosmita". Wyróżnienia otrzymali: Michał Wiatr z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bierutowie za pracę pt. "Nadzieja" oraz Dominik Owczarek z Domu Dziecka we Wrzosowej za fotografię pt. "Jestem radosny, Wy też bądźcie".

     Wystawę najlepszych prac plastycznych i fotograficznych można było oglądać na Starym Rynku podczas Koncertu Laureatów.

     W kategorii muzyka
pierwsze miejsce zajęła Izabela Zimoch z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bierutowie za piosenkę M. Wiśniewskiego pt. "Nie pij tato"; laureatką drugiego miejsca została Kasia Pałczyńska z Ogniska Wychowawczego Caritas Diecezji Kieleckiej im. Bł. E. Bojanowskiego z Jędrzejowa za piosenkę pt. "Pokochaj pluszowego misia"; trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Skrobot z Dziennego Ośrodka Socjoterapii RAFAEL w Kielcach za piosenkę pt. "Śpiewam i tańczę". W tej kategorii przyznano aż trzy wyróżnienia: pierwsze wyróżnienie zdobył Dawid Starczan z Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Bierutowie za piosenkę pt. "Zdumienie" Piotra Rubika; drugie wyróżnienie - zespół "Positiv" w składzie: Karolina Łomińska, Ewa Skrijka, Joanna i Damian Mazurkiewicz z Powiatowej Placówki Socjalizacyjnej w Sanoku za piosenkę Idios Bravos pt. "Pompony";  trzecie wyróżnienie: Weronika Gotowalska z Domu Dziecka im. K. Makuszyńskiego w Oświęcimiu za piosenkę autorską pt. "Wołam"; czwarte wyróżnienie: Irena Stępak z Domu Dziecka pn. Ochronka Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Stalowej Woli za piosenkę pt. "Aleja gwiazd" oraz "Ojcu Świętemu śpiewajmy". 

    W kategorii taniec
pierwsze miejsce zdobyła Sylwia Szewczyk z Dziennego Ośrodka Socjoterapii w Kielcach za taniec "free style"; drugie miejsce zajął zespół "Skandi" w składzie: Monika Szocik, Justyna i Magdalena Michajlicz, Ewa Nowosielska, Agnieszka, Karolina i Julia Lisowskie z Rodzinnego Domu Dziecka w Ostrowcu za taniec w stylu "show dance"; trzecie miejsce - zespół "Butterfly" w składzie: Alina Karpińska, Marlena Żondlowska, Dominika i Agnieszka Wiśniewskie z Domu Dzieci i Młodzieży "Promyk" w Morągu za taniec disco-dance z elementami hip-hopu. Wyróżnienia przyznano zespołowi "Dzikie koty" w składzie: Aleksandra Wójcicka, Alicja konefał, Martyna Świerc z Domu Dziecka w Opolu za taniec w stylu street dance. Drugie wyróżnienie zdobył zespół "Animax dance" w skałdzie: Przemysław Żurawski, Zbigniew Rostek, Marcin Mantojfel, Agata Kozibrodzka oraz Agnieszka Makiełła za break dance. Trzecie wyróżnienie zdobył duet: Sylwia Szewczyk i Ewa Fit z dziennego Ośrodka Socjoterapii w Kielcach za taniec nowoczesny. 

    Rywalizacja dzieci podczas IV OFRS była bardzo zacięta, a było o co walczyć! W tym roku laureaci I miejsca otrzymali laptopy, zdobywcy II miejsca - zestawy stereo, a III - aparaty cyfrowe. Wyróżnieni otrzymali zestawy złożone z MP3, słodyczy, książek oraz gadżetów ufundowanych przez PGNiG oraz WSG w Bydgoszcz. Dla dzieci, które zajęły I i II miejsce przewidziano nagrodę dodatkową - warsztaty artystyczne, które odbędą się po zakończeniu roku szkolnego.

    W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrody specjalne Prezesa Fundacji "Nowe Pokolenie" dla osób, które nie zajęły żadnego miejsca podczas eliminacji finałowych, a które zdaniem Prezesa i osób przygotowujących Festiwal wyróżniły się szczególnie pod  względem oryginalności doboru repertuaru, osobowości scenicznej i wszechstronności artystycznej. Nagrodę otrzymała Karolina Szymańska z Domu Dziecka nr 1 im. J. Krasickiego w Łodzi za taniec do piosenki z filmu "Step up" oraz zespół "Perełki" w składzie: Natali Łopatko, Ewa Górska, Daria Ryk z Domu dla Dzieci im. M. Lengowskiego w Gryźlinach za taniec z pomponami.

Finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc w Bydgoszczy

     Dnia 31.05.2008 r. w Bydgoszczy odbył się finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc.

   Wzięło w nim udział ponad 100 wychowanków z 29 placówek opiekuńczo - wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych oraz świetlic środowiskowych z całego kraju.

     Zostali oni wyłonieni na podstawie eliminacji regionalnych w Gdańsku, Łodzi i Gliwicach. W tym roku eliminacjie finałowe odbyły się w sali biesadnej Marina na ul. Inowrocławskiej 11 przy zajezdni MZK.

     W skład jury oceniającego młode talenty weszli: przewodniczący Dymitr Czabański - lider i gitarzysta zespołu regge "Dubska", który śledził zmagania dzieci podczas eliminacji regionalnych. Recytacje do lat 12 i powyżej 12 lat oceniał Pan Stefan Pastuszewski - znany polski polityk, pisarz i poeta, dziennikarz, poseł na Sejm I kadencji. Śpiew dzieci oceniała Pani Małgorzata Choroszkiewicz - absolwentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, od 1997 r. artystka chóru Opery Nova. Taniec ocenił Pan Łukasz Chojak - instruktor i choreograf w szkole tańca "Bailamos", wielokrotny finalista turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych. W jury zasiadła również Pani Dorota Rezmer, nauczycielka muzyki, pracownik Młodzieżowego Domu kultury nr 3 w Bydgoszczy, która współpracuje ze Szkołą Muzyki i Rysunku "Muza" działającą przy Fundacji Nowe Pokolenie.
Poziom występów był bardzo wysoki. W każdej kategorii podobnie jak na eliminacjach regionalnych przyznano trzy miejsca główne oraz dwa wyróżnienia.

     Na zakończenie eliminacji finałowych wystąpił gość specjalny zespół "PROCEDER".

    Po zakończeniu sobotnich występów dzieci wraz z opiekunami zostali przewiezieni do stanicy wodnej PTTK Janowo, gdzie oprócz noclegu czekały na nich różne atrakcje. Dla wszystkich uczestników eliminacji zorganizowano dyskotekę, którą poprowadził profesjonalny Dj oraz ognisko nad jeziorem. Dzieci mogły również pod nadzorem swoich opiekunów skorzystać z rowerów wodnych lub kajaków.

NASI PARTNERZY: