Jesteś tutaj: Strona główna / Festiwal / X OFRS / JURY ELIMINACJI / HAPPENING PLASTYCZNY

 
HAPPENING PLASTYCZNY

Waldemar Jan Zyśk /przedstawiciel Młodzieżowego Domu Kultury nr 5/ 
Ukończył naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie (dyplom w zakresie sztuki wystawienniczej). Do rozpoczęcia studiów pracował w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w Dziale Sztuki Współczesnej przy organizowaniu wystaw oraz wykonując prace konserwatorskie. Absolwent studiów w zakresie malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, w którym działał w Zarządzie (Bydgoskiego Okręgu ZPAP). Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i ponad 50 wystaw indywidualnych, od wielu lat działa w szubińskiej grupie artystycznej PLAMA’S. W latach 1995/ 1997 pracował, jako plastyk prowadząc galerię (w „Węgliszku”) w Miejskim Domu Kultury w Bydgoszczy. Działał na rzecz upowszechniania kultury współpracując z BWA, Fordońską Spółdzielnią Mieszkaniową (zajęcia plastyczne, festyny osiedlowe), Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” oraz jako przewodniczący Komisji Kultury i Sztuki oraz Edukacji w Radzie Osiedla „Jachcice” (organizując koncerty, prowadząc zajęcia plastyczne, wystawy, festyny). Współdziałając z licznymi instytucjami oświatowymi i kulturalnymi na terenie miasta Bydgoszczy i Regionu pomagał uczniom i rodzicom w rozwoju młodych talentów plastycznych. Początki pracy dydaktycznej podejmował w bydgoskich szkołach, jako prowadzący zajęcia plastyczne (pozalekcyjne). Swoją wiedzą i umiejętnościami dzielił się także z wieloma placówkami oświatowymi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Obecnie uczy dzieci i młodzież prowadząc Warsztaty Plastyczne w MDK 5 (od 1997), MDK 4 (od 2004).
Autor projektów artystyczno – dydaktycznych popularyzujących sztukę plastyczną w szkołach pod nazwą: „Spotkania Ze Sztuką”, „Bydgoskie Ekspresje Malarskie”( XI edycji BEMalu MDK4) i „Przestrzeń Kreatywna”(MDK5). Jest pomysłodawcą oraz głównym realizatorem ponad 20 projektów grantowych w ramach tzw. Bydgoskich Grantów Oświatowych. Między innymi w MDK4: cyklu Bydgoskie Ekspresje Malarskie - X edycji BEMalu od 2004r. W MDK - u 5: cykl projektów dotyczący funkcjonowania Fordońskiej Galerii Młodych Twórców (od 2001r.) Zorganizował i był opiekunem artystycznym ponad 50 plenerowych rysunkowo-malarskich dla dzieci i młodzieży min. w: Kcyni, Żninie, Więcborku, Chomiąży Szlacheckiej, Lubostroniu, Turtulu k. Suwałk, Chełmnie, Ostromecku, Myślęcinku, na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu oraz ponad 50 stacjonarnych akcji i warsztatów plenerowych na Starym Mieście w Bydgoszczy.
Laureat kilku nagród, wyróżnień i medali artystycznych, prace w zbiorach na całym świecie. Wielokrotnie otrzymywał: „NAGRODY DYREKTORA” MDK4 i MDK5, a w 2008 roku za „wybitne dokonania dydaktyczno-pedagogiczne” uzyskał nagrodę prezydenta miasta Bydgoszczy. Uczniowie pod kierunkiem Waldemara Zyśka zdobyli kilkaset nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych (miejskich, wojewódzkich, krajowych a nawet międzynarodowych). Na wielu Wojewódzkich Przeglądach Twórczości i Młodzieży „KAMELEON” organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy uczniowie prowadzeni przez Waldemara Zyśka zdobyli wiele nagród i wyróżnień a Pracownia prowadzona przez niego w MDK5 zdobyła w Lubostroniu tytuł „ZŁOTEJ PRACOWNI”.  Jako pedagog Waldemar Zyśk prowadzi  obecnie rozległą działalność na polu edukacji. Przygotowując uczniów do liceum i studiów plastycznych pomaga kandydatom tworzyć tzw. „teczkę wstępną” (wymaganą przed egzaminami). Od kilkunastu lat organizuje również warsztaty dla dorosłych. Jako artysta w bieżącym roku obchodzi 30- lecie pracy twórczej. Głównym motywem w jego twórczości jest portret.
 

NASI PARTNERZY: