Jesteś tutaj: Strona główna / Warsztaty / WARSZTATY 2013 / MATERIAŁY PRASOWE

 
TALENT ROZWINIE SIĘ NA SCENIE
 
    Istnieje wiele różnych inicjatyw rozwijających talenty młodych ludzi. Pozornie mogłoby się wydawać, że IV Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca”, organizowane przez Fundację „Nowe Pokolenie” są kolejną propozycją spędzenia czasu wolnego dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie to jest jednak inne niż wszystkie. Jego wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju, oraz zaangażowaniu licznych instytucji kulturalnych. Przede wszystkim jest ono szansą rozwoju dla młodych ludzi, którzy na co dzień mają utrudniony dostęp do różnorodnych działań twórczych. Z liczby około 300 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 31 osób, które w terminie 02-12.07.2013 r. wyjadą na nieodpłatne warsztaty do Bydgoszczy i Biskupina. Punktem kulminacyjnym będziewidowisko wieńczące projekt w wykonaniu uczestników warsztatów, które odbędzie się 12.07.2013 r. o godzinie 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Emocji na pewno nie zabraknie.
 
      IV Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca” to projekt realizowany w ramach programu Edukacja Kulturalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Urzędu Miasta Bydgoszcz skierowany do 31 utalentowanych artystycznie dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat ze szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju. Główną ideą tego interdyscyplinarnego przedsięwzięcia jest wyrównywanie szans w dostępie do edukacji kulturalnej oraz promocja aktywnych form spędzania czasu wolnego poprzez poszerzanie wiedzy i zainteresowań artystycznych młodych ludzi.
     Warsztaty, które w tym roku odbędą się w Bydgoszczy i Biskupinie obejmują zajęcia w pięciu kategoriach artystycznych: teatr, taniec, muzyka, plastyka, fotografia. W pierwszym dniu warsztatów w Bydgoszczy uczestnicy wezmą udział w rozmaitych szkoleniach tematycznych. Członkowie grupy tanecznej uczestniczyć będą w warsztatach w szkole tańca Bohema, grupa teatralna zwiedzi bydgoską operę, oraz Muzeum Okręgowym, młodzież uzdolniona muzycznie nagra płytę w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej, natomiast zespół plastyczno - fotograficzny weźmie udział w zajęciach w Muzeum Fotografii Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej, a także odbędzie szkolenie z zakresu rekonstrukcji obrazów w Muzeum Okręgowym. Pierwszego dnia uczestnicy warsztatów zwiedzą także siedzibę TVP Bydgoszcz.
   W kolejnych dniach po przyjeździe do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie  dzieci i młodzież uczestniczyć będą w czterogodzinnych warsztatach w swoich grupach, ponadto każdy będzie miał możliwość wzięcia udziału w dwugodzinnych warsztatach dowolnych, zgodnie z preferencjami. Ciężka praca połączona będzie z przygotowaniami do widowiska wieńczącego wydarzenie, do którego kostiumy udostępniła bydgoska Opera Nova. Podczas trwania projektu beneficjenci wezmą udział w spotkaniach z artystami i instruktorami zaproszonymi gościnnie na warsztaty, między innymi z założycielem Teatru Małych Form, wykonawcą monodramów, mimem i clownem, od wielu lat występującym na międzynarodowych festiwalach teatralnych. Na warsztaty muzyczne zaproszony został także znany baryton związany na stałe z Operą Nova, współpracujący z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy. Politolog, dyplomowany life – coach, wykładowca Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, oraz Dyrektor Centrum Medialnego KPSW  dzięki swoim warsztatom wzbogaci kompetencje uczestników w zakresie komunikacji z mediami. Ponadto kurator w Galerii Miejskiej BWA wzbogaci wiedzę zdolnych młodych ludzi o wiedzę z zakresu grafiki warsztatowej, komputerowej, oraz rysunku. Cały szereg wymienionych działań ma w jak najpełniejszy sposób rozwinąć uzdolnienia dzieci i młodzieży, oraz dać im bodziec do dalszego samodoskonalenia.
     Uczestnicy skorzystać będę mogli także z wielu atrakcji zaplanowanych przez kluczowego partnera realizacji przedsięwzięcia - Muzeum Archeologicznemu w Biskupinie. Poza zwiedzaniem osady, oraz lekcjami muzealnymi, dzieci i młodzież zwiedzą Muzeum Kolei Wąskotorowej z obowiązkowym przejazdem kolejką, odwiedzą Gniezno- rynek, katedrę, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Pierwszych Piastów gdzie w Ostrowie Lednickim wezmą udział w grze terenowej a także zwiedzą Wielkopolski Park Etnograficzny.
      Spektakl będący owocem podjętych działań odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury 12.07.2013 r. o godzinie 17:00. Fabuła widowiska osnuta została wokół baśni H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”, jednak napisany specjalnie na potrzeby przedstawienia scenariusz w uwspółcześnionej formie rozbawi widzów, ale również wzruszy do łez. Występom towarzyszyć będzie prezentacja prac plastycznych i fotograficznych, przygotowywana przez cały okres właściwej części warsztatowej. Podsumowaniem warsztatów będzie również prezentacja multimedialna dokumentująca wspólnie spędzony na pracy i zabawie czas. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników młodych talentów do udziału w tym wydarzeniu.
 
Widowisko: 12.07.2013 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Miejskie Centrum Kultury, Bydgoszcz ul. Marcinkowskiego 12-14
WSTĘP WOLNY
 
Honorowy patronat: Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy
Patronat medialny: TVP Bydgoszcz, BIK, bydgoszcz.com
Partnerzy: Opera Nova Bydgoszcz, Galeria Miejska BWA Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Studio Tańca Bohema, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Pierwszych Piastów, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie 
 
                                                                                              

NASI PARTNERZY: