Jesteś tutaj: Strona główna / Festiwal / VII OFRS / O FESTIWALU


RADOSNE SERCA NA MYŚLĘCIŃSKIM RÓŻOPOLU!
 
   Z pozoru to kolejny festiwal dla uzdolnionych młodych ludzi. Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc jest jednak wydarzeniem szczególnym, bowiem jedynym takim ukierunkowanym na twórczość artystyczną wychowanków domów dziecka i innych typów placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski. Siódma edycja festiwalu rozpocznie się 31 sierpnia w Pałacu Młodzieży,  a zakończy dzień później uroczystym koncertem laureatów na myślęcińskim Różopolu.
 
     Powszechnie wiadomym jest, że w naszym systemie opieki całkowitej, domy dziecka długo jeszcze będą instytucją niezbędną. Każdy z nas o takich placówkach przynamniej słyszał, każdy, komu los innych nie jest obojętny ma przynajmniej nadzieję, że tego typu instytucje zaspokajają wszystkie istotne potrzeby swych podopiecznych. Bardzo popularne jest stwierdzenie, że nawet najlepiej zorganizowany dom dziecka nie jest w stanie zastąpić rodziny, ani zrekompensować jej braku. W placówkach umieszcza się dzieci z różnych środowisk, najczęściej tych patologicznych, ale żadne z nich nie ponosi winy za swój los. Wychowankom domów dziecka posiadającym wrodzony potencjał twórczy, genetycznie uzdolnionym, utalentowanym trudniej jest spełniać swe pasje, rozwijać umiejętności, ponieważ to my - dorośli, powinniśmy odgrywać znaczącą rolę w zapewnieniu im pełnej samorealizacji. Zadanie to jest utrudnione, gdy na jednego dorosłego w placówce przypada gromada dzieci w różnym wieku, znacznie ograniczone są środki finansowe, czasem brak jest chęci, częściej ważniejsze są bardziej elementarne potrzeby wychowanków. Na szczęście istnieją ludzie, dla których los uzdolnionych dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczych - wychowawczych nie jest obojętny, ludzie, którzy rozumieją, że pomagając  dziecku w drodze do wspaniałej przyszłości wzbogacamy nie tylko jego świat, ale także swój własny.
    Fundacja "Nowe Pokolenie" rozpoczęła swą działalność w 2005 roku i co ciekawe, powstała ona właśnie w celu realizacji Festiwalu Radosnych Serc, promującego i rozwijającego działalność artystyczną uzdolnionej młodzieży z domów dziecka. Przy tak szczytnych założeniach któż inny mógłby zostać patronem fundacji, jak nie papież Jan Paweł II, któremu los młodych ludzi zawsze leżał na sercu i który jak nikt inny potrafił dotrzeć do ich serc i umysłów.
    Najważniejszym celem ludzi, których zrzesza fundacja jest krzewienie kultury artystycznej oraz promocja twórczości dzieci i młodzieży wśród szerokiego grona publiczności. Poza organizacją Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, oraz Warsztatów Artystycznych "Radosne Serca"  będących podsumowaniem festiwalu, fundacja zajmuje się także prowadzeniem Domu Edukacyjno-Kulturalnego „REGNUM”, w którym odbywają się zajęcia pozaszkolne dla dzieci i młodzieży ukierunkowane na rozbudzanie twórczej aktywności artystycznej, rozwijanie poczucia własnej wartości i  kształtowanie umiejętności interpersonalnych. Ponadto fundacja jest organem założycielskim Przedszkola Niepublicznego "Przedszkolna Chatka" o profilu teatralno - muzycznym, w którym szczególny nacisk kładzie się na zajęcia muzyczne, teatralne i taneczne. Poza realizowaniem podstawy programowej i licznymi kółkami zainteresowań, przedszkolaki uczestniczą w spotkaniach  Kółka Małych Miłośników Bydgoszczy i  Gromady Zuchowej.
    Koronnym przedsięwzięciem fundacji jest organizacja jedynego w Polsce festiwalu dla dzieci i młodzieży z domów dziecka i wszelkich typów placówek opiekuńczo- wychowawczych, który w tym roku będzie miał już swą siódmą edycję. Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc odbył się w 2005 roku i wzięło w nim udział ponad 1200 dzieci ze 126 placówek z całego kraju. Zorganizowano wtedy eliminacje i półfinały konkursowe w Katowicach i Bydgoszczy. Zmagania finałowe, do których zakwalifikowało się 117 dzieci w 5 kategoriach trwały 3 dni. Zakończeniem festiwalu był koncert galowy, w którym wystąpiły dzieci wspólnie z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. W ciągu kolejnych lat formuła festiwalu się nie zmieniała. Zyskał on wielu zwolenników, którzy uczestniczą w nim rok rocznie, stale rośnie też liczba zgłaszających się osób. Eliminacje regionalne odbywały się dotąd w Łodzi, Gliwicach i Gdańsku. Na ich podstawie wyłaniano talenty, które prezentowały się podczas finału w Bydgoszczy. Siódma edycja festiwalu różnić się będzie od pozostałych tym, że do Bydgoszczy zaproszeni zostaną z opiekunami wszyscy wychowankowie placówek, którzy wyrażą chęć sprawdzenia się w dziedzinie plastyki, fotografii, muzyki, tańca, oraz małej formie scenicznej. Decyzja o przeniesieniu festiwalu w całości do naszego miasta dyktowana była chęcią jego promocji jako miejsca organizacji jedynego tego typu festiwalu w Polsce.
    31 sierpnia 2012 r. w Bydgoszczy odbędą się eliminacje finałowe, które wyłonią laureatów VII OFRS. W Pałacu Młodzieży uczestnicy przesłuchań zaprezentują swe umiejętności wokalne, taneczne, teatralne, fotograficzne i plastyczne. Młodych artystów oceniać będzie profesjonalne jury, w skład którego wejdą między innymi artyści Opery Nova, Teatru Polskiego, Miejskiego Centrum Kultury, Pałacu Młodzieży, Galerii Miejskiej BWA, instruktorzy tańca, znani bydgoscy plastycy, malarze i fotograficy. Pierwszego dnia Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc odbędzie się również happening plastyczny przed Pałacem Młodzieży, gdzie wybrani uczestnicy kategorii plastycznej festiwalu na płycie wielkości jednego metra kwadratowego namaluje pracę o tematyce ekologicznej, bądź związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Akcja odbędzie się pod patronatem firmy Remondis i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. W tym samym czasie odbędą się warsztaty fotograficzne w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki. Studio Tańca „Bailamos” zaprosi dzieci na warsztaty taneczne podczas których tancerze zaprezentują choreografię do muzyki hip–hop oraz Michaela Jacksona.Partnerami Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc są między innymi Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego i Galeria Miejska BWA, które zaproszą uczestników festiwalu do zwiedzania najciekawszych miejsc naszego miasta, różnych wystaw oraz na lekcje muzealne. Najmłodsi obejrzą seans bajkowy w Multikinie, oraz zwiedzą zoo i  inne atrakcje LPKiW, natomiast starsze dzieci i młodzież wezmą udział w ciekawych warsztatach prowadzonych przez Wyższą Szkołę Gospodarki. Będą to między innymi warsztaty komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji, asertywności czy radzenia sobie ze stresem.

    O godzinie 14.00 spotkamy się na Polanie Różopolu w Myślęcinku, by uroczyście podsumować siódmy Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc. Koncert Laureatów zainaugurują przyjaciele naszego festiwalu, znani z poprzednich jego edycji, którzy mocno wspierają młode talenty. Wystąpi Agnieszka Zawidzka – laureatka wielu prestiżowych konkursów i festiwali ogólnopolskich, uczestniczka programu "Bitwy na głosy" oraz festiwalu w Opolu wraz z zespołem, z którym obecnie nagrywa debiutancką płytę. O dobry humor zadba kabaret OKO - bydgoski kabaret powołany do życia kilka lat temu przez kucharza, informatyka, kierowcę, rehabilitanta oraz urzędnika.  Jednym słowem - prawdziwa wybuchowa  mieszanka, co zresztą widać na scenie. Artystom, którzy sami skromnie charakteryzują się w sposób następujący: "Jesteśmy młodzi, przystojni mamy poczucie humoru i co najważniejsze - nie zawahamy się go  użyć" przyświeca motto: "Nigdy nie jest tak śmiesznie, żeby nie  mogło być śmieszniej". Wielokrotnie nagradzani, bardzo znani w środowisku bydgoskim i nie tylko – artyści ze szkoły tańca „Bailamos” zademonstrują nam swój taneczny sposób na życie. Gwarantujemy, że przy ich występie nogi same rwać się będą do tańca.
Około godz. 15:30 rozpocznie się oficjalna część uroczystości podczas, której wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców VII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, a zgromadzeni goście będą mogli obejrzeć występy laureatów w kategorii taniec, mała forma sceniczna i muzyka. Swoim pokazem umilą nam czas także wielokrotnie nagradzane na różnych konkursach i festiwalach, roztańczone i rozśpiewane dzieciaki z Przedszkola Niepublicznego „Przedszkolna Chatka”. Będziemy mogli również obejrzeć pokaz grupy tanecznej Stylers Dance Studio działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 zrzeszających młodych ludzi z pasją, biorących udział i odnoszących sukcesy w licznych zawodach, festiwalach i pokazach tanecznych. Dziecięcy chór „Ojejku” działający przy Szkole podstawowej nr 38, należący do Ogólnopolskiego Programu Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, mający na swoim koncie wiele sukcesów w muzycznych konkursach międzyszkolnych i wojewódzkich zademonstruje nam radość ze wspólnego śpiewania.  W czasie słuchania koncertu wszyscy zaproszeni goście oraz bydgoszczanie przybyli do Myślęcinka, będą mieli okazję zobaczyć powstałe podczas happeningu plastycznego dzieło o długości 20 m stworzone przez uczestników kategorii plastycznej festiwalu. Konstrukcja stanie w pobliżu sceny głównej na polnie Różopola. Zwieńczeniem siódmego Festiwalu Radosnych Serc będzie występ zaproszonych gwiazd - Mroza, oraz Artura Chamskiego.

Atrakcji z pewnością nie zabraknie, dlatego wszystkich serdecznie zachęcamy do udziału w tym radosnym festiwalu.
 
Honorowy patronat nad tegoroczną edycją festiwalu objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Bydgoszcz Rafał Bruski.

Patronat medialny: TVP Bydgoszcz, Express Bydgoski, Radio ESKA, Bydgoski Informator Kulturalny.

Partnerami VII OFRS są: Leśny Park Kultury i Wypoczynku, Miejskie Centrum Kultury, Galeria Miejska BWA, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Bydgoszcz Miasto,  Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Studio Tańca „Bailamos”

VII OFRS jest współfinansowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu


NASI PARTNERZY: