Jesteś tutaj: Strona główna / Warsztaty / WARSZTATY 2009


II edycja Warsztatów Artystycznych „RADOSNE SERCA” w Żninie
 
   Głównym celem warsztatów artystycznych „Radosne Serca” było wyrównanie szans w dostępie do edukacji artystycznej utalentowanych dzieci i młodzieży pochodzących z placówek opiekuńczo – wychowawczych z naciskiem na państwowe i rodzinne domy dziecka w zakresie muzyki, tańca oraz teatru.

     Uczestnikami warsztatów artystycznych „Radosne Serca” byli laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc - przeglądu twórczości artystycznej uzdolnionych dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodków adopcyjno-opiekuńczych z całego kraju. W tym roku odbyła się już piąta edycja tej charytatywnej imprezy kulturalnej organizowanej przez Fundację „Nowe Pokolenie”, w której wzięło udział aż 990 uczestników. Do udziału w warsztatach zostali wytypowani laureaci, którzy zwyciężyli w takich kategoriach festiwalowych jak: taniec, muzyka, recytacja do lat 12 i powyżej 12 lat Do udziału w szkoleniach zaproszono także dzieci z domów dziecka, które wyjątkowo wyróżniły się podczas V OFRS nie tylko talentem, ale również zaangażowaniem i trudem pracy włożonym w przygotowanie się do występu. Siedmiodniowe warsztaty rozpoczęły się zaraz po zakończeniu roku szkolnego – 22.06.2009 i trwały do 28.06.2009 r. Odbywały się w Hotelu „Martina” w Żninie.

    Warsztaty obejmowały szkolenia z zakresu teatru, tańca nowoczesnego, ale również: muzyczno-wokalne i psychologiczne. Uczestnicy poznawali tajniki sztuki aktorskiej i muzycznej oraz doskonalili swoje umiejętności taneczne w zakresie tańców nowoczesnych: hip-hop, dance oraz dance hall. Wzięli również udział w warsztatach psychologicznych z zakresu wizerunku scenicznego i sposobów radzenia sobie z tremą. Wszystkie szkolenia były prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów – pedagogów oraz psychologa. Uczestnicy podczas pobytu w hotelu mogli korzystać ze sportowego zaplecza ośrodka m.in. boiska do siatkówki plażowej i piłki koszykowej. W czasie wolnym od zajęć organizowane były spotkania integracyjne, w czasie, których wykorzystano tańce i zabawy integracyjne opracowane przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. Ich celem było wprowadzenie miłej i sympatycznej atmosfery oraz scalenie grupy. Podczas warsztatów zorganizowaliśmy wycieczkę do „Grodu Piasta”, podczas której dzieci miały możliwość zapoznania się z historią pierwszych Piastów oraz integracji podczas wspólnego ogniska. Dwukrotnie zorganizowaliśmy dla uczestników dyskoteki: powitalną i pożegnalną. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas konkursów tj.: „Mam talent”, „Mini Playback Show”, „Maraton uśmiechu”. Oprócz tego dzieci wzięły udział w wielu zabawach i konkurencjach sportowych, a także w konkursach czystości i na najsympatyczniejszych uczestników warsztatów. Zwieńczeniem warsztatów było przedstawienie teatralne pt. „ Godzina duchów” wystawiane w przedostatni dzień warsztatów. Podczas widowiska dzieci zaprezentowały poznane układy taneczne, śpiewały, recytowały, wykonały także samodzielnie wszystkie dekoracje oraz kostiumy do przedstawienia. Na zakończenie zostały wręczone dyplomy uczestnictwa oraz dyplomy dla zwycięzców różnych konkursów organizowanych w trakcie warsztatów. Dzięki pomocy sponsorów udało się ufundować dla każdego dziecka prezent w postaci książek, przyborów szkolnych i słodyczy

     Mamy nadzieję, że warsztaty artystyczne „Radosne serca” zmotywowały dzieci do pracy nad sobą i rozwijaniem swoich talentów, co w przyszłości zwiększy ich szanse w drodze do być może profesjonalnej kariery artystycznej. Dzięki nim dzieci i młodzież z różnych stron Polski miała nie tylko możliwość rozwijania swoich talentów, ale przede wszystkim integracji i nawiązania nowych cennych znajomości z rówieśnikami.

NASI PARTNERZY: