Jesteś tutaj: Strona główna / Warsztaty / WARSZTATY 2010


"Baśń o panowaniu Zdrówka"
podsumowaniem Warsztatów Artystycznych "Radosne Serca"


     10 lipca o godz. 15:00 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy odbyła się premiera przedstawienia teatralnego “Baśń o panowaniu zdrówka”, które przygotowywane było podczas warsztatów artystycznych w Chomiąży Szlacheckiej. W przedsięwzięcia zaangażowani byli wszyscy uczestnicy wyjazdu. Przez cały pobyt dzieci, młodzież jak i instruktorzy pracowali nad każdym szczegółem, by spektakl nabrał profesjonalnego charakteru. I taki też udało im się osiągnąć efekt.

     Młodzi aktorzy wcielili się w postaci Króla, Królowej, Pokojówki, Anemii, Ząbka, Czarownicy – Próchnicy, Wirusa, Witamin, jak i wielu innych …bardzo istotnych bohaterów. Aktorzy wykazali się niezwykłą umiejętnością gry, połączonej ze śpiewem i tańcem. Wszystkie te umiejętności ćwiczyli pod czujnym okiem (i uchem) profesjonalnych instruktorów: Adriany Kortas, Ireny Jankowiak, Agnieszki Sikorskiej, Iwony Leśniewskiej i Jurka Łozińskiego Dekoracje do przedstawienia przygotowała grupa plastyczna kierowana przez wykwalifikowanego artystę-plastyką Ewę Widacką - Matoszko. Wszyscy zgromadzeni na premierze goście byli zachwyceni przygotowaniem uczestników i zaangażowaniem kadry pedagogicznej w tak piękne przedsięwzięcie. Dzieci i młodzież również docenili możliwość doskonalenia swoich talentów i na koniec przygotowali kartki z podziękowanie, ale również zaprezentowali samodzielnie napisaną piosenkę, której słowa opisywały kierownika, wychowawców, instruktorów oraz cały pobyt na warsztatach. Niejednemu ze wzruszenia zakręciła się łezka w oku. Niespodzianką była również przygotowana przez Pana Arkadiusza Blachowskiego prezentacja multimedialna ze zdjęciami grupy fotograficznej. Nie zabrakło również fotografii z “codziennego” życia na warsztatach.

     Wszystkim uczestnikom, kadrze pedagogicznej oraz instruktorom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałym przedsięwzięciu jakim było przedstawienie teatralne. Jesteśmy pod ogromny wrażeniem niesamowitego zaangażowania i zdolności jakie mieliśmy możliwość podziwiać. Życzymy wszystkim dalszych sukcesów i wytrwałego pielęgnowania swoich pasji!

WARSZTATY ARTYSTYCZNE W GRODZIE PIASTA

     Zwycięzcy VI Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc oraz w nagrodę uczestniczyli w 12-dniowych Warsztatach Artystycznych “Radosne Serca” w Chomiąży Szlacheckiej w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowym “Gród Piasta”. Partnerami warsztatów artystycznych była Opera Nova, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego oraz Galeria Miejska bwa. Już pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia tych miejsc i wzięcia udziału w lekcjach muzealnych. Z kolei laureaci kategorii muzyka, dzięki uprzejmości Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej mieli możliwość nagrania płyty demo w profesjonalnym studio.

     W czasie warsztatów dzieci i młodzież brali udział w zajęciach doskonalących ich zdolności muzyczne, taneczne, teatralne, plastyczne oraz fotograficzne. Mali artyści rozwijali swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Zajęcia wokalne odbywały się pod kierunkiem Pani Adriany Kortas, która ukończyła z wyróżnieniem dwa kierunki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: chóralistykę oraz edukację muzyczną. Przygotowuje scenariusze i prowadzi audycje muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym organizowane przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Jest autorką scenariuszy zajęć muzycznych dla dzieci, które powstały w projekcie edukacyjno-kulturalnym KULA. Zajęcia plastyczne poprowadziła Pani Ewa Widacka-Matoszko, artysta-plastyk, grafik, architekt wnętrz, wykładowca, projektant, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Natomiast warsztat taneczny szlifowała Pani Agnieszka Sikorska - tancerz, choreograf, pedagog, instruktor tańca nowoczesnego,  dyplomowany instruktor tańca Street i Pop Dance Polskiego Zawodowego Stowarzyszenia Tanecznego, absolwentka instruktorskiego kursu tańca freestyle w Egurrola Dance Studio w Warszawie. Wielokrotna zdobywczyni czołowych lokat na Mistrzostwach Polski, w Międzynarodowych i Ogólnopolskich Turniejach Tańca Nowoczesnego. Obecnie jest trenerem i choreografem grupy tanecznej SPID z MDK 5, laureata wielu nagród na Pucharze Polski, festiwalach i turniejach tanecznych, zdobywców GRAND PRIX Polski 2009. Pani Agnieszkadoskonali swoje umiejętności w wielu szkoleniach tanecznych z  zakresu różnych form tańca nowoczesnego i tańca współczesnego prowadzonych przez wybitnych nauczycieli  i choreografów  z Polski, Włoch, Stanów Zjednoczonych czy Portugalii,  poprowadzi zajęcia z hip-hopu, house, dance hall. Warsztaty taneczne prowadziła również Pani Iwona Leśniewska - nauczyciel nauczania początkowego i języka angielskiego. Pani Iwona przez 10 lat należała do koła tanecznego, z którym uczestniczyła w wielu konkursach zdobywając liczne nagrody. Specjalizuje się głównie w tańcu współczesnym. Podsumowaniem wyjazdu było przedstawienie teatralne “Baśń o panowaniu Zdrówka”, którego przygotowaniem zajęła się Pani Irena Jankowiak, nauczyciel wychowania przedszkolnego z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym, specjalizuje się w opracowaniu i reżyserii małych form scenicznych. Efekty tej pracy zostały wielokrotnie nagrodzone na festiwalach i przeglądach artystycznych. Prowadzi również grupy taneczne z dziećmi w wieku przedszkolnym, które zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia. Za swoją pracę i osiągnięcia otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Jest również nauczycielem prowadzącym zajęcia taneczne i teatralne w Domu Edukacyjno – Kulturalnym “REGNUM”.

     Jednak oprócz pracy na warsztatach uczestnicy wraz z opiekunami i instruktorami korzystali z uroków ośrodka, w którym przebywali. Zażywali zarówno kąpieli słonecznych, jak i wodnych. Opalali się, pływali w jeziorze oraz na rowerkach wodnych. W ramach zajęć integracyjnych wspólnie śpiewali przy ognisku, tańczyli na dyskotekach oraz grali w siatkówkę i koszykówkę. Nie mogło się również obyć bez wesołych zabaw! Wszyscy uczestnicy przeszli kolonijny chrzest pod okiem Króla Neptuna i Królowej oraz brali udział w “Randce w ciemno”, w której nagrodą była romantyczna kolacja na rowerku wodnym na jeziorze. Jednak w czasie “podróży” obserwowani byli przez paparazzi, w których rolę wcielili się Pani kierownik warsztatów wraz z opiekunem. Zajęciami sportowymi zajmował się Pan Jerzy Łoziński, opiekun grupy starszej, absolwent NKJO (Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych) w Bydgoszczy i Uniwersytetu Warszawskiego. Pan Jerzy pracuje jako lektor języka hiszpańskiego w wielu szkołach językowych oraz tłumacz. W nauczaniu wykorzystuje nowoczesne metody, które dopasowuje do poziomu i charakterystyki grupy. Ukończył studium podyplomowe w kierunku "Sztuka". Od dziesięciu lat uczy gry na gitarze i ten element często pojawia się na prowadzonych przez niego zajęciach, co bardzo je uatrakcyjnia. Było wiele radości, śmiechu, ale i łez wzruszenia, gdy trzeba było się rozstać. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz Biskupin.

    Podsumowaniem warsztatów było przedstawienie teatralne, którego premiera miała miejsce10 lipca o godzinie 15.00 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej w Bydgoszczy. Dodatkowo, spektakl nabrał profesjonalnego charakteru, za sprawą strojów, jakie zgodziła się wypożyczyć Opera Nova. Taka forma aktywności jest fantastycznym sposobem na rozwijanie i promowanie zdolności utalentowanych młodych ludzi. Mamy nadzieję, że idea Festiwalu organizowanego przez Fundację będzie nadal podtrzymywana i pielęgnowana.


NASI PARTNERZY: