Jesteś tutaj: Strona główna / Festiwal / IX OFRS / ZAPROSZENIE

  
muzyka, taniec, mała forma sceniczna, plastyka, fotografia
IX OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL RADOSNYCH SERC


HONOROWI PATRONI:PARTNERZY:
ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ:
ma zaszczyt zaprosić
wychowanków wszystkich typów placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski
do udziału w
 
IX OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU RADOSNYCH SERC
Celem festiwalu jest wyrównanie szans w dostępie do edukacji kulturalnej oraz  rozwój i promocja twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych w dziedzinie plastyki, fotografii, muzyki, tańca oraz małej formy scenicznej.
 
      IX Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc to największe w Polsce cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie artystyczno-kulturalne organizowane w Bydgoszczy począwszy od 2005 r. skierowane do wychowanków wszystkich typów placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju, w tym przede wszystkim do dzieci z państwowych i rodzinnych domów dziecka. Rokrocznie swoją chęć udziału w przeglądzie artystycznym zgłasza ponad 1000 młodych ludzi z w/w placówek, zarówno tych, które brały już udział w poprzednich edycjach festiwalu, ale także nowych, które szukają ciekawych, alternatywnych i przede wszystkim nieodpłatnych propozycji artystycznych dla swoich utalentowanych podopiecznych. Spośród blisko 1000 zgłoszeń w drodze eliminacji wewnętrznych wyłonieni zostaną uczestnicy festiwalu, którzy przyjadą do naszego miasta. W IX edycji festiwalu w Bydgoszczy w terminie 29.08 – 30.08.2014 r. weźmie udział ok. 500 dzieci i młodzieży zarówno zdrowych jak i niepełnosprawnych w wieku od 6 do 18 lat wraz z wychowawcami. Interdyscyplinarność  festiwalu wynika nie tylko z różnorodności kategorii artystycznych, w których wezmą udział uczestnicy, a jest to: plastyka, muzyka, taniec, mała forma sceniczna i fotografia, ale również z wielu dodatkowych działań, które odbędą się w trakcie 2-dniowego festiwalu, a są to warsztaty artystyczne i interpersonalne, spotkania z artystami i instruktorami, konfrontacje, happening, zabawy integracyjne i gry terenowe, wycieczki oraz zwiedzanie obiektów kulturalnych Bydgoszczy. Wszystko po to, aby zachęcić wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i zmotywować do rozwijania umiejętności i twórczych działań po zakończeniu projektu. Tak duża różnorodność działań jest możliwa dzięki wsparciu projektu przez licznych partnerów. Festiwal podobnie jak w latach ubiegłych będzie realizowany przy współpracy bydgoskich instytucji kulturalnych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych.
      Pierwszego dnia festiwalu w drodze przesłuchań profesjonalne jury złożone z artystów i instruktorów najważniejszych bydgoskich instytucji edukacyjnych i kulturalnych tj. Wojewódzki Ośrodek Kultury, Miejskie Centrum Kultury, Teatr Polski, Opera Nowa, Galeria Miejska BWA, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego, Pałac Młodzieży, Akademia Muzyczna, wyłoni finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc. Tego samego dnia w centrum Bydgoszczy przed Pałacem Młodzieży odbędzie się happening plastyczny, gdzie na przygotowanej 20 m konstrukcji z płyt kartonowo - gipsowych uczestnicy kategorii plastycznej będą mogli wyrazić swoją ekspresję twórczą przy wsparciu artystów plastyków. W tym czasie uczestnicy kategorii fotografia wezmą udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez Akademicką Przestrzeń Kulturalną działającą przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Dla dzieci i młodzieży startującej w pozostałych kategoriach festiwalowych po zakończeniu eliminacji odbędą się popołudniowe warsztaty wokalne, aktorskie i taneczne przygotowane przez artystów i instruktorów instytucji partnerujących przedsięwzięciu. Tego samego dnia w godzinach wieczornych na uczestników będzie czekała jeszcze jedna atrakcja przygotowana przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Miasto-Bydgoszcz.
     Następnego dnia uczestnicy, którzy przybędą na festiwal z różnych stron Polski zwiedzą najciekawsze miejsca kulturalne i inne atrakcje Bydgoszczy. Odwiedzą m.in. Teatr Polski, Filharmonię Pomorską, zwiedzą Bydgoszcz wraz przewodnikami Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki, zwiedzą wystawy Galerii Miejskiej BWA oraz Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego. Odwiedzą również Eksploseum oraz Ogród Fauny i Flory ZOO, Park Dinozaurów i Park Stawonogów w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Tego dnia odbędzie się również druga cześć warsztatów artystycznych. Tego dnia uczestnicy wezmą udział również w warsztatach medialnych organizowanych w studiu radiowym i telewizyjnym UKW. Popołudniem w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku rozpocznie się Koncert Laureatów IX OFRS, który rokrocznie gromadzi ok. 50 – 60 tys. widzów. Koncert zainaugurują dzieci i młodzież z bydgoskich szkół i placówek oświatowych oraz uczestnicy innego sztandarowego projektu fundacji skierowanego do utalentowanych młodych ludzi – V Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych Radosne Serca. Podczas finałowego koncertu wystąpią laureaci IX Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc i osoby wyróżnione we wszystkich kategorii festiwalowych a także lokalni artyści z naszego województwa (muzycy, zespoły taneczne, kabarety). W tym czasie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku odbędą się również dla widzów koncertu targi wystawiennicze różnych bydgoskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych, które zaproponują różnorodne animacje i przybliżą ofertę edukacyjną naszego miasta widzom przybyłym na koncert. Całość zwieńczy występ zaproszonej gwiazdy polskiej sceny muzycznej.
 
WARUNKIEM UCZESTNICTWA W FESTIWALU JEST:
  • Nadesłanie kart uczestnictwa do dnia 23 maja 2014 roku. Placówki zgłaszające swych wychowanków proszone są o wypełnienie osobnej karty zgłoszenia dla każdego uczestnika (jedno dziecko może występować w kilku kategoriach).
  • Pomyślne przejście I i II etapu festiwalu
29 sierpnia 2014 r. w Bydgoszczy odbędą się eliminacje finałowe, które wyłonią laureatów IX OFRS.  Finaliści wezmą udział w Koncercie Laureatów na scenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy – 30 sierpnia 2014, gdzie otrzymają atrakcyjne nagrody i wyróżnienia.
 
Informacji na temat festiwalu szukaj na naszej stronie internetowej www.nowe-pokolenie.pl i
 na facebooku (profil: Fundacja Nowe Pokolenie Bydgoszcz)
 
GWARANTUJEMY DOBRĄ ZABAWĘ, WIELE ATRAKCJI I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!
               
                         
Do zobaczenia w Bydgoszczy!
Marek Maciejewski
 
Prezes Fundacji „Nowe Pokolenie”

NASI PARTNERZY: