Jesteś tutaj: Strona główna / Festiwal / XI OFRS / ZAPROSZENIE

 
muzyka, taniec, mała forma sceniczna, plastyka, fotografia, film
 
XI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL RADOSNYCH SERC

przegląd twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polsk
 


ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE PRZEZ:
 
   
 
 


ma zaszczyt zaprosić
wychowanków wszystkich typów placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski
do udziału w
 
XI OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU RADOSNYCH SERC

Celem festiwalu jest wyrównanie szans w dostępie do edukacji kulturalnej oraz  rozwój i promocja
twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych w dziedzinie
plastyki, fotografii, muzyki, tańca, małej formy scenicznej oraz filmu. 
Festiwal jest częścią obchodów 670 urodzin Miasta Bydgoszczy
 
          XI Ogólnopolski Festiwal Radosnych Serc to największe w Polsce cykliczne, interdyscyplinarne wydarzenie artystyczno-kulturalne organizowane w Bydgoszczy począwszy od 2005 r. skierowane do wychowanków wszystkich typów placówek opiekuńczo-wychowawczych z całego kraju, w tym przede wszystkim do dzieci z państwowych i rodzinnych domów dziecka. Rokrocznie swoją chęć udziału w przeglądzie artystycznym zgłasza ponad 1000 młodych ludzi z w/w placówek, zarówno tych, które brały już udział w poprzednich edycjach festiwalu, ale także nowych, które szukają ciekawych, alternatywnych i przede wszystkim nieodpłatnych propozycji artystycznych dla swoich utalentowanych podopiecznych. Spośród blisko 1000 zgłoszeń w drodze eliminacji wewnętrznych wyłonieni zostaną uczestnicy festiwalu, którzy przyjadą do naszego miasta. W XI  edycji festiwalu w Bydgoszczy w terminie 26.08–27.08.2016 r. weźmie udział ok. 500 dzieci i młodzieży zarówno zdrowych jak i niepełnosprawnych w wieku od 6 do 18 lat wraz z wychowawcami. Udział w festiwalu jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają tylko koszty dojazdu. Tegoroczną nowością jest wprowadzenie dodatkowej kategorii konkursowej- film oraz wyróżnień za akompaniament, wykonanie hymnu Festiwalu (jako drugiego utworu) oraz za wspólny występ wychowawcy i wychowanka.
 
          Festiwal w tym roku wpisuje się w 670 rocznicę urodzin Miasta Bydgoszczy i będzie się odbywał w samym sercu miasta, na Wyspie Młyńskiej. Interdyscyplinarność  festiwalu wynika nie tylko z różnorodności kategorii artystycznych, w których wezmą udział uczestnicy, a jest to: plastyka, muzyka, taniec, mała forma sceniczna, fotografii i film, ale również z wielu dodatkowych działań, które odbędą się w trakcie 2-dniowego festiwalu, a są to warsztaty artystyczne i interpersonalne, spotkania z artystami i instruktorami, konfrontacje, happening, zabawy integracyjne i gry terenowe, wycieczki oraz zwiedzanie obiektów kulturalnych Bydgoszczy. Wszystko po to, aby zachęcić wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i zmotywować do rozwijania umiejętności i twórczych działań po zakończeniu projektu. Tak duża różnorodność działań jest możliwa dzięki wsparciu projektu przez licznych partnerów. Festiwal podobnie jak w latach ubiegłych będzie realizowany przy współpracy bydgoskich instytucji kulturalnych, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, placówek edukacyjnych oraz Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego z Warszawy.
 
       Pierwszego dnia festiwalu w drodze przesłuchań profesjonalne jury złożone z artystów i instruktorów najważniejszych bydgoskich instytucji edukacyjnych i kulturalnych tj. Wojewódzki Ośrodek Kultury, Miejskie Centrum Kultury, Teatr Polski, Opera Nowa, Galeria Miejska BWA, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego, Pałac Młodzieży, Akademia Muzyczna, wyłoni finalistów Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, w dziedzinie plastyki, fotografii, muzyki, tańca, teatru i filmu. Osoby wyróżnione we wszystkich kategoriach festiwalowych przygotują barwny korowód, który przemaszeruje przez ulice Bydgoszczy zapraszając mieszkańców miasta do udziału w drugim dniu Festiwalu.
 
          Drugiego dnia odbędzie się wielki Koncert Laureatów XI OFRS, który rokrocznie gromadzi ok. 50 – 60 tys. widzów. Koncert zainaugurują dzieci i młodzież z bydgoskich szkół i placówek oświatowych oraz uczestnicy innego sztandarowego projektu fundacji skierowanego do utalentowanych młodych ludzi – VII Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych Radosne Serca. Podczas finałowego koncertu wystąpią osoby wyróżnione we wszystkich kategoriach XI Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, a także artyści z naszego województwa (muzycy, zespoły taneczne, kabarety). Gwiazdą wieczoru będzie Ania Rusowicz z zespołem. Historia życia wokalistki odzwierciedla idee Festiwalu „Radosnych Serca”: sukces można odnieść pomimo poważnych przeciwności losu, nigdy nie należy przestawać marzyć i rozwijać swoich pasji.
 
          Niezwykłą atrakcję dla uczestników warsztatów przygotują aktorzy z Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Będzie to spektakl teatralny pt. „Pipi Pończoszanka” stworzony w ramach programu „Lato w Teatrze”. To spektakularne widowisko z teatrem, tańcem, muzyką i cyrkowymi akrobacjami zrealizuje 30 osobowy zespół w wielkim namiocie cyrkowym zlokalizowanym na Wyspie Młyńskiej. Przedstawienie będzie prezentowane dwukrotnie. Pierwsza prezentacja dla uczestników Festiwalu, druga dla mieszkańców Bydgoszczy.
 
       W tym roku podczas dwudniowego Festiwalu na uczestników czekać będzie wiele atrakcji w tym: happening artystyczny, plenerowe studio fotograficzne oraz pokazy i warsztaty artystów sztuki ulicznej. Dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym zorganizujemy warsztaty teatralne dla uczestników Festiwalu oraz warsztat dla przybyłych wychowawców. Wielką atrakcją staną się też zapewne artystyczne spotkania ze znanymi artystami. Nie będą to jednak przypadkowo wybrani goście, ale osobistości o podobnych do uczestników festiwalu doświadczeniach życiowych, ukazujący realną szansę na spełnianie swoich marzeń oraz pasji i odnoszenie w tej dziedzinie sukcesów pomimo przeciwności losu. Warsztaty motywacyjne na scenie poprowadzi aktor Waldemar Obłoza.
 
       Udział w Festiwalu dla wielu uczestników to pierwsza okazja do wystąpienia na dużej, profesjonalnej scenie przed nawet kilkudziesięciotysięczną publicznością, zatem zachęcamy do podjęcia wyzwania i udziału w tym prestiżowym Festiwalu.
 
WARUNKIEM UCZESTNICTWA W FESTIWALU JEST:
  • Nadesłanie pocztą kart uczestnictwa do dnia 30 maja 2016 roku. Dodatkowym atutem będzie załączony  materiał filmowy, dźwiękowy, ukazującym potencjał artystyczny uczestnika/ów. Placówki zgłaszające swych wychowanków proszone są o wypełnienie osobnej karty zgłoszenia dla każdego uczestnika (jedno dziecko może występować w kilku kategoriach).
  • Pomyślne przejście I i II etapu festiwalu
26 sierpnia 2016 r. w Bydgoszczy odbędą się eliminacje finałowe, które wyłonią laureatów XI OFRS.  Finaliści wezmą udział w Koncercie Laureatów na scenie w samym sercu miasta Bydgoszczy- Wyspie Młyńskiej – 27 sierpnia 2016, podczas którego nastąpi uroczyste wręczenie nagród i statuetek laureatom festiwalu.
 
Informacji na temat festiwalu szukaj na naszej stronie internetowej www.nowe-pokolenie.pl i
 na facebook’u (profil: Fundacja Nowe Pokolenie Bydgoszcz)
 
GWARANTUJEMY DOBRĄ ZABAWĘ, WIELE ATRAKCJI I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!
               
                         
Do zobaczenia w Bydgoszczy!
Marek Maciejewski 
Prezes Fundacji
 
Joanna Dobska
Dyrektor Fundacji
 

NASI PARTNERZY: